Svařovaná vs. bezešvá titanová trubka pro výměník tepla
May 22, 2026
| Pokud vaše aplikace vyžaduje | Vyberte tento typ trubky |
|---|---|
| Large diameter (>průměr 50 mm) | Svařovaná trubka(bezešvé není k dispozici ve velkých velikostech) |
| Malý průměr (<20mm OD) | Bezešvá trubice(snadněji dostupné v malých velikostech) |
| Nejnižší náklady/rozpočet citlivé | Svařovaná trubka(20-30% levnější) |
| Nejvyšší tlaková třída | Bezešvá trubice(žádný svar, konzistentní stěna) |
| Tenká stěna (0,5-0,7 mm) | Obojí je k dispozici – preferuje se bezešvý pro jednotnost |
| U-ohýbané trubky | Obojí lze ohýbat – běžnější bezešvý |
Svařované vs
| Srovnání | Svařovaná titanová trubka | Bezešvá titanová trubice |
|---|---|---|
| Výrobní proces | Plochý pás → TIG svařování → Zpracování za studena → Žíhání | Dutý předvalek → Děrování → Válcování/tažení za studena → Žíhání |
| Svarový šev | Ano (ale vlastnosti základního kovu opracované za studena + žíhané =) | Žádný |
| Náklady | o 20-30% nižší | Vyšší |
| Rozsah OD | 6,0 – 1219 mm | 1,0 – 508 mm |
| Minimální tloušťka stěny | 0,3 mm | 0,3 mm |
| Vyžaduje se 100% NDT | ECT + UT + Reverzní zploštění | UT + hydrostatický |
| Přijetí ASTM B338 | ✅ Plně přijato | ✅ Plně přijato |
| Typická dodací lhůta | Kratší (k dispozici skladem) | Delší (na objednávku) |

Svařovaná titanová trubka
| Výhoda | |
|---|---|
| Nižší cena (20-30% levnější) | Velká úspora materiálového rozpočtu, zejména u velkých projektů |
| Větší rozsah OD | Může vyrábět až 1219 mm vnějšího průměru – bezešvé nemůže |
| Užší rozměrová tolerance | Zpracování za studena po svařování zajišťuje jednotný vnější průměr/stěnu |
| Snadno dostupné ve skladových velikostech | Běžné velikosti výměníků (19mm, 25,4mm) často skladem |
| Certifikace ASTM B338 | Plně akceptováno pro servis výměníků tepla |
| Omezení | |
|---|---|
| Svar existuje | Někteří kupující mají obavy (ačkoli správně zpracované svary jsou spolehlivé) |
| Vyžaduje více NDT | Musí projít testem 100% ECT, UT a reverzního zploštění |
| Není k dispozici ve velmi malých vnějších průměrech | Vnější průměr pod 6 mm je preferován bezešvý |
Bezešvá titanová trubice
| Výhoda | |
|---|---|
| Žádný svar | Odstraňuje jakékoli obavy o integritu svaru |
| Lepší na vysoký tlak | Konzistentní tloušťka stěny, žádné potenciální slabé místo svaru |
| K dispozici v malých průměrech | Až 1,0 mm vnější průměr pro přesné aplikace |
| Preferováno pro U-ohýbání | Běžnější pro ohyby s úzkým poloměrem |
| Jednotná struktura zrna | Konzistentní mechanické vlastnosti v celém rozsahu |
| Omezení | |
|---|---|
| Vyšší náklady | 20-30% dražší než svařované |
| Omezený rozsah OD | Vnější průměr nesmí překročit 508 mm |
| Delší dodací lhůta | Často na zakázku, méně skladových velikostí |
| Variace tloušťky stěny | Může mít mírnou excentricitu (OD/ID není dokonale soustředná) |
Jak si vybrat – podle aplikace
| Aplikace | Doporučený typ trubky | Proč |
|---|---|---|
| Large diameter heat exchanger (>průměr 50 mm) | Svařované | Bezešvé není k dispozici ve velkých velikostech |
| Přesná trubka malého průměru (<15mm OD) | Bezešvé | Lepší dostupnost, užší tolerance |
| High pressure service (>5 MPa) | Bezešvé | Žádný svar – nejvyšší spolehlivost |
| Nákladově citlivý projekt | Svařované | 20-30% úspora, plně certifikováno ASTM B338 |
| U-ohýbané trubky (19 mm, 25,4 mm vnější průměr) | Obě | Bezešvé běžnější, svařované také funguje |
| Tenká stěna (0,5 mm) pro výměník tepla | Bezešvépřednostně | Rovnoměrnější tloušťka stěny |
| Standardní kondenzátor mořské vody | Svařované | Cenově nejefektivnější, ověřená spolehlivost |
Pro standardní trubky výměníku tepla (19 mm, 25,4 mm vnější průměr x 0,7-1,5 mm stěna) – jsou přijatelné jak svařované, tak bezešvé. Vyberte si na základě rozpočtu a dostupnosti.
Požadavky ASTM B338 na titanové trubky
Chemické složení
| Stupeň | N (max.) | C (max.) | H (max.) | Fe (max.) | O (max.) | Ti |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gr.1 | 0.03 | 0.08 | 0.015 | 0.20 | 0.18 | Váhy |
| Gr.2 | 0.03 | 0.08 | 0.015 | 0.30 | 0.25 | Váhy |
| Gr.7 | 0.03 | 0.08 | 0.015 | 0.30 | 0.25 | Váhy |
Mechanické vlastnosti (Žíhaný stav)
| Stupeň | Pevnost v tahu (min) | Mez kluzu (0,2% offset) | Prodloužení (min) |
|---|---|---|---|
| Gr.1 | 240 MPa (35 ksi) | 170 MPa (25 ksi) | 24% |
| Gr.2 | 345 MPa (50 ksi) | 275 MPa (40 ksi) | 20% |
| Gr.7 | 345 MPa (50 ksi) | 275 MPa (40 ksi) | 20% |
Požadované testy
| Test | Účel |
|---|---|
| Test zploštění | Trubka zploštěná na specifikovanou výšku bez praskání |
| Test vzplanutí | Konec trubky rozšířený 60° nástrojem bez prasklin |
| Ultrazvukový test (UT) | Zjistit vnitřní chyby |
| Hydrostatický test | Ověření integrity tlaku |
| Zkouška tahem | Potvrďte pevnost a prodloužení |
| Chemický rozbor | Ověřte složení |
Další požadavky na svařované trubky
| Požadavek | Účel |
|---|---|
| Test vířivými proudy (ECT) | Zjistěte povrchové vady na svarovém švu |
| Reverzní test zploštění | Svar umístěn na maximální napětí, aby se ověřila integrita |
| Automatické svařování TIG | Konzistentní kvalita svaru |
| Práce za studena + žíhání po svařování | Transformujte strukturu litého svaru na rovnoosá zrna |
Všechny titanové trubky GNEE splňují požadavky ASTM B338. Mill Test Certificates (EN 10204 3.1) dodávaný s každou zásilkou.
FAQ
1. Je svařovaná titanová trubka stejně dobrá jako bezešvá pro výměníky tepla?
Ano. Svařovaná trubka ASTM B338 je plně akceptována pro výměníky tepla a kondenzátory. Svar je opracován za studena a žíhán, aby se dosáhlo rovnoosé struktury zrna rovné základnímu kovu.
2. Bude svar korodovat v mořské vodě?
Ne. Správně vyrobená svařovaná titanová trubka má stejnou odolnost proti korozi jako bezešvé. Zóna svaru není slabým místem pro korozi.
3. Co je levnější – svařovaná nebo bezešvá titanová trubka?
Svařovaná trubka je o 20–30 % levnější než bezešvá při stejné velikosti a jakosti. U velkých projektů jde o značné úspory.
4. Lze svařovanou titanovou trubku použít pro U-ohýbané tepelné výměníky?
Ano. Svařovanou trubku lze při správném žíhání U-ohnout. Mnoho U-ohýbaných výměníků tepla používá svařované trubky. Při ohýbání je třeba vzít v úvahu orientaci svaru.
5. Jaké zkoušky jsou vyžadovány pro svařovanou trubku ASTM B338?
100% vířivý proud (ECT), 100% ultrazvuk (UT), test zpětného zploštění, test zploštění, test vzplanutí a hydrostatický test. Seamless nevyžaduje ECT ani reverzní zploštění.
6. Jaký rozsah průměrů můžete dodat ve svařovaných a bezešvých?
Welded: 6.0 – 1219mm OD. Seamless: 1.0 – 508mm OD. For large diameter heat exchangers (>50 mm), svařované je jedinou možností.
7. Proč některé specifikace vyžadují pouze bezproblémové?
Některé staré specifikace nebo konzervativní technici vyžadují bezproblémový provoz kvůli obavám o integritu svaru. To je často zbytečné, ale je třeba to respektovat.
8. Dodává GNEE jak svařované, tak bezešvé titanové trubky?
Ano. GNEE dodává oba typy v Gr.1, Gr.2 a Gr.7. Můžeme vám doporučit správný typ na základě vaší aplikace a rozpočtu.
9. Jak poznám, že je svařovaná trubka správně vyrobena?
Vyžádejte si: EN 10204 3.1 Certifikát o zkoušce frézováním, který ukazuje výsledky ECT, UT, zpětného zploštění a stav tvářený za studena + žíhaný. GNEE poskytuje vše.
10. Který si mám vybrat pro svůj výměník tepla?
Zašlete nám své požadavky(OD, stěna, tlak, rozpočet, množství). GNEE doporučí svařované nebo bezešvé na základě vaší konkrétní aplikace.
Naše továrna
| Zařízení | Schopnost |
|---|---|
| Studené poutnické mlýny | Bezešvá výroba trubek, OD 1,0 – 508 mm |
| TIG svařovací linky | Výroba svařovaných trubek, OD 6,0 – 1219 mm |
| Vakuové žíhací pece | Úleva od napětí a rekrystalizace |
| Rovnací stroje | Rozměrová přesnost |
| Testery vířivých proudů | 100% NDT pro svařované trubky |
| Ultrazvukové testery | 100% NDT pro bezešvé trubky |
| Hydrostatické testery | Ověření tlaku |
| U-ohýbačky | U-ohýbané trubky pro výměníky tepla |

Certifikace SGS
GNEE jeCertifikovaný výrobce SGS. Na požádání je u každé zásilky-k dispozici kontrola třetí strany SGS.








